Naučnica s Instituta za biomedicinu i biotehnologiju u Cantabriji, Federica Bertocchini sa svojim istraživačkim timom je potvrdila sklonost ličinki voskovog moljca da jedu plastične vreće, piše CNN. Ovo stvorenje je još 2017. godine privuklo pažnju naučnika kada je utvrđeno da može pomoći u uklanjanju plastičnog otpada koji zagađuje zemljište i vodu. Kao što je od ranije poznato plastika i polietilen teško se razgrađuju u prirodi i stvaraju jedan od najvećih ekoloških problema u svijetu.
Mikrobi u crijevima ličinki
Bakterije u crijevima voskovog moljca mogu razgraditi opasne spojeve i to zapažanje je objavljeno u časopisu Proceedings of the Royal Society i moglo bi pomoći u pronalaženju učinkovitog sistema ekološkog razlaganja plastičnog otpada.
“Proces razgradnje temeljen je na sinergiji gusjenice i bakterija iz njenih crijeva koje razlažu plastični otpad”, izjavio je profesor biologije na kanadskom Brandon University Christophe LeMoine.
Mnoge životinje imaju crijevnu floru koja je korisna u zaštiti životne sredine i zdravlja ljudi.
Slučajno otkriće
Ličinke crva u naučnoj zajednici su poznate kao štetočine jer se hrane voskom iz pčelinjih košnica. Njihove čudne sklonosti u prehrani slučajno je otkrio jedan pčelar iz Španije. Izbacio je nekoliko ličinki iz pčelinjeg društva i stavio ih u plastičnu vreću. Gusjenice su napravile rupe proždirući plastiku munjevitom brzinom.
Može li gusjenica riješiti problem otpada?
Profesor LeMoine kaže da sićušna stvorenja ne mogu biti dugoročno rješenje u borbi s plastičnim otpadom. Prije nego što počne masovno razmnožavanje, trebalo bi utvrditi kako mikrobi iz probavnog sistema moljca djeluju na izvor zagađenja.
“Mikrobiom i domaćin djeluju zajednički tokom razgradnje plastike. Vjeruje se da više vrsta bakterija zajednički učestvuju tokom obavljanja procesa”, objašnjava profesor LeMoine i dodaje da bi trebalo riješiti još nekoliko zagonetki, prije nego što se ovo rješenje počne primjenjivati u borbi protiv zagađenja.