Naučnici su primijetili zanimljivo ponašanje kod morskih pasa kad su pod stresom

0
1206

Pomorski biolog Austin Gallagher dok je bio na brodu u Florida Keysu kad su on i njegov tim ulovili osam metara dugog tigrastog morskog psa da bi ga označili satelitskim tragačem doživio je neobičnu situaciju kad je odjednom došlo do snažne eksplozije i izbacivanja perja. To izbacivanje perja je predstavljalo ustvari neku vrstu povraćanja navedenog sadržaja.

Biolog je čuo da morski psi mogu povraćati kada su u visokostresnim situacijama ali to nikada nije vidio. Morski psi ne povraćaju samo hranu, katkada povrate čitav želudac.

Zašto ustvari morski psi ovo rade? Neki morski psi su vrlo proždrljivi i gutaju sve na što naiđu, pa tako i stvari koje nisu probavljive, poput perja ptica, oklopa kornjača, školjki, djelova tijela jastoga, automobilske tablice, lutke i sl. Ukoliko se morski pas nađe u situaciji velikoga stresa, nasukan na plaži ili uhvaćen ribarskom mrežom, instinktivna mu je reakcija da odmah izbaci hranu koju je teže probaviti.

Naučnik Neil Hammerschlag sa Univerziteta u Miamiju smatra da im je tako lakše pobjeći s praznim želucem.

Zmije, također kao napadači, poznate su po tome da povraćaju velike obroke ako su stresu izložene odmah nakon jela. To je samo reakcija na stres, kaže Gregory Skomal, naučnik iz Massachusetts Marine Fisheries, kao što i skotni morski pas, ako se zapetlja u ribarske mreže, abortira svoj fetus.

Ali zašto se dešava da im zna ispasti i cijeli želudac? To je očito samo način na koji čiste želudac od neprobavljivih čestica, parazita i sluzi.

Raža, koja je bliska morskome psu, isto tako izbaci cijeli želudac da ukloni ono što joj smeta, kaže studija iz 2000. godine. Morski psi i raže ovo lako prežive i uspješno vrate želudac na mjesto za manje od sekunde.

Želudačni sadržaj ajkule