Dok mnogi ljudi uživaju u ljetnom vremenu, psi, mačke, konji i mnoge druge životinje trebaju posebnu zaštitu i budnost od njihovog ljudskog saputnika. Životinje imaju veoma osjetljivu cirkulaciju krvi i tjelesnu temperaturu. Psi se lako pregrijavaju jer ne mogu lučiti znoj preko tijela. To se takođe odnosi i na konje, crno ili bijelo krzno čini životinje osjetljivim na sunce, sunčane opekotine ili čak toplotni udar mogu biti posljedice prevelike izloženosti suncu.
Psi se često ostavljaju svezani napolju ili u torovima bez vode, čak i kada je jako toplo vrijeme, iako to ugrožava njihov život. Svake godine umiru mnogi četveronošci zbog vrućine i nedostatka vode. Iz tog razloga, Organizacija za zaštitu životinja PETA apeluje na sve vlasnike pasa da se pobrinu za sigurnost svojih četvoronožnih prijatelja i da ih uvedu u kuću, posebno tokom visokih temperatura.
Jana Hoger, stručna referentica za vlasnike životinja firme PETA, daje sljedeće savjete:
Držite životinje za vrijeme visokih temperatura u kući. S obzirom na to da psi imaju samo nekoliko znojnih žlijezda i rashlađuju se prvenstveno dahtanjem, izloženi sunčanoj žezi bez zaštite zadobijaju vrlo brzo trajna oštećenja organa ili srčani udar. Svako ko vidi životinje u takvim teškim situacijama a ne može sam pomoći, treba zapisati mjesto gdje se životinja nalazi i odmah upozoriti lokalnu policijsku upravu s molbom za hitnu pomoć.
Za pse koji po ovim temperaturama žive u vrtovima ili se nalaze napolju bez zaštite od vremenskih prilika, potrebno je sjenovito sklonište i stalni pristup vodi.
Ovih dana je zaštita od parazita izrazito važna. Tečnim preparatima i sličnim veterinarskim proizvodima moguća je adekvatna zaštita četveronožaca od krpelja, buha i grinja. Na taj način se mogu spriječiti bolesti opasne po život i otvorene rane.
Ni u kojem slučaju ne treba ostavljati pse i druge životinje u automobilu po vrućem vremenu. Ako vidite psa zaključanog u automobilu, odmah biste trebali pozvati policiju. Ako je životu psa u opasnosti, trebalo bi učiniti sve što je potrebno da se životinji spasi život.
Izbjegavajte šetnje po vrućim trotoarima i ulicama. Vruće podloge mogu kod pasa prouzrokovati bolove, opekotine i trajno oštećenje šapa. Kad god je to moguće, šetajte sa četvoronošcima po travi i izbjegavajte vrijeme usred dana. Nikada ne idite u šetnju po vrućem vremenu, veća je vjerovatnoća da će se psi onesvijestiti nego da će odustati od šetnje. U tom je trenutku vjerovatno već prekasno za njihovo spašavanje.
Također, razgovarajte s komšijama i ostalim stanovnicima u Vašem kraju i informišite ih o tome koliko je važno da ove vruće dane adekvatno štitimo naše četveronožne prijatelje.
Životna opasnost: Kako prepoznati prve simptome toplotnog udara
Znaci pregrijavanja kod pasa su teško dahtanje i apatija, ali ponekad i nervoza. Vrlo snažno dahtanje, posrtanje, taman jezik ili stakleni pogled i povraćanje upućuju na to da je pas vjerovatno već pretrpio toplotni udar i da je u akutnoj životnoj opasnosti. U tom slučaju moraju se poštivati sljedeće mjere prve pomoći:
Pregrijanu životinju morate odmah smjestiti u hlad. Tijelo psa treba ohladiti mlakom ili prohladnom vodom. Hitno potrebna voda za piće također ne smije biti prehladna. Životinju treba nakon toga odmah odvesti veterinaru, čak i ako se stanje nakon mjera prve pomoći očito poboljšalo.
Moto firme PETA glasi: Životinje nisu tu da mi eksperimentišemo s njima, da ih jedemo, oblačimo, da nas zabavljaju ili da ih iskorištavamo na bilo koji drugi način. Organizacija se zalaže protiv vrsteizam, svjetonadzora, koji ljudsku rasu klasificira kao superiorniju u odnosu na ostala živa bića.
prenosi klix.ba